Domov | Správy | Mobil 1 Oslavuje 40 Rok

Mobil 1 oslavuje 40 rok

 

Mobil 1: Štyridsaťročné dejiny ochrany, partnerstva a výkonu

Rok 2014 predstavuje  štyridsiate výročie uvedenia značky Mobil 1 na trh. Od roku 1974 syntetický motorový olej Mobil 1 neustále zvyšoval štandardy na vynikajúcu ochranu a výkon oleja pre automobilové motory. Počas štyroch desaťročí sa postupne vybudoval vzájomný vzťah značky Mobil 1 s výrobcami automobilov a víťaznými pretekárskymi tímami, a vyústil až do skutočného partnerstva s konštruktérmi a výrobcami automobilov.

Počas uplynulých rokov pokračovali vedci z ExxonMobil v hľadaní chemických komponentov a vytváraní formulácií, aby zaistili, že výrobky značky Mobil 1 sú technologicky najmodernejšími motorovými olejmi.

Podľa Rebeccy Pearsonovej, globálnej manažérky pre mazivá pre osobné automobily, príbeh Mobilu 1 v skutočnosti začína už v druhej polovici šesťdesiatych rokov, keď vláda Spojených štátov amerických požiadala ExxonMobil, aby syntetizoval mazivo pre podvozok lietadla, ktoré by pri teplotách -40°C nemrzlo. Vyvinul sa syntetický Mobilgrease™ 28, ktorý sa ešte stále používa v leteckých technológiách a aplikáciách po celom svete.

Povzbudení svojím úspechom a objavením mnohých ďalších vysoko výkonných vlastností, ExxonMobil vytvoril v roku 1971 špecializovaný vývojársky tím so zameraním sa na mazivá,“ dodáva Pearsonová. „Práca tohto tímu napokon vyústila do výroby prvého plne syntetického motorového oleja Mobil 1.

Silná ochrana motora

Keď sa v roku 1974 oficiálne zrodil syntetický motorový olej Mobil 1, bol vyrobený za účelom zvýšenia efektívnosti spotreby paliva. Následné formulácie boli určené na ochranu motora pred širokým spektrom teplôt a náročných podmienok jazdy a následne ďalší vývoj vlastností oleja bol zameraný na zníženie množstva fosforu pre predĺženie životnosti katalyzátora. S rozvojom Mobilu 1 vzrastala aj jeho povesť o vynikajúcom výkone.

Aj dnes je Mobil 1 vedúcim syntetickým motorovým olejom na svete. Na trhoch po celom svete existuje množstvo formulácií oleja Mobil 1. Mobil 1 formulácie sa vyznačujú vynikajúcou ochranou proti opotrebovaniu, výbornými výkonmi pri vysokých aj nízkych teplotách, a ochranou proti kalom a škodlivým zvyškom.

Dokázaný výkon

V roku 1990 sa ExxonMobil rozhodol vystaviť Mobil 1 maximálnej výzve – testu Million Miles. Nový BMW 325i bol naplnený Mobilom 1 a bežal permanentne nasledujúce štyri roky –  iba pri pravidelných predpísaných údržbách bol mimo chod na krátky čas. Po ukončení tohto testu vozidla bol motor rozobraný a preskúmaný. Výsledky boli ohromujúce: nenašli sa žiadne stopy po výraznom opotrebovaní. Nielen že bol motor stále v prevádzkovom stave, ale väčšina súčiastok ešte stále spadala podľa kritérií BMW do kategórie „nové“.

Partnerstvo na svetovej úrovni

Dnes je značka Mobil 1 uznávaná a podporovaná mnohými vedúcimi automobilovými konštruktérmi a výrobcami, víťaznými tímami v oblasti motor športu, ale aj medzi zákazníkmi. Mobil 1 je olejom používaným ako prvotná náplň vo viac než 60 modeloch automobilov a dopravných prostriedkov po celom svete, vrátane Porsche, Mercedes-AMG, Aston Martin, Bentley, McLaren, Audi ABT a ďalších.

Zároveň technológia Mobilu 1 vedie ako mazivo preferované pretekárskymi tímami súťažiacimi v najpopulárnejších a najnáročnejších pretekárskych sériách. Dejiny Mobilu 1 v automobilovom športe sa oficiálne začali v roku 1978 vďaka sponzorstvu pre  Williams Formula 1 Racing Team. Mobil 1 a tím Williams vyhrali vo svojej prvej sezóne päť titulov (Majstrovstvá sveta konštruktérov a jazdcov). Odvtedy exponenciálne vzrástla viditeľnosť výkonu Mobilu 1 na pretekárskych dráhach a okruhoch.

Mobil 1 sa v súčasnosti teší zo spolupráce s mnohými populárnymi a úspešnými pretekárskymi tímami, vrátane  Stewart-Haas tímu v  Sprint Cup Sérii NASCAR®, šampionáte Corvette Racing’s TUDOR United SportsCar a Superpohári  Porsche Mobil 1 – najrýchlejšej medzinárodnej pretekárskej série na svete. Mobil 1 je taktiež oficiálnym motorovým olejom Amerického športového automobilového klubu (SCCA). Ako „Oficiálny motorový olej pre NASCAR“ je ExxonMobil už po dvanástu sezónu hrdý na to, že viac než 50 percent tímov NASCARu používa Mobil 1 ako svoje mazivo.

Tento rok tak isto oslavujeme 20. výročie partnerstva Mobilu 1 s tímom Formuly 1, McLaren Mercedes. Počas dvadsiatich rokov používal  McLaren Mercedes vysoko výkonné mazivá Mobil 1 a pri každom závode dostával plnú inžiniersku podporu tímu Mobilu 1. Technologické partnerstvo Mobilu 1 a McLarenu prinieslo neuveriteľných 342 pretekov, 231 umiestnení sa na stupni víťazov, 78 víťazstiev a 4 svetové šampionáty.

Uvedenie syntetického motorového oleja Mobil 1 bolo revolúciou v technológii motorových olejov“,  povedal Billy Maxwell, bývalý hlavný inžinier a poradca ExxonMobil výskumného a vývojového centra, a jeden z otcov Mobilu 1. „Značne zlepšil výkon automobilových motorov a zvýšil očakávania vodičov  po celom svete.“*

ExxonMobil zlepšuje technológie automobilových mazív viac než 100 rokov. S cieľom zaistiť všetkým automobilom – od vysoko výkonných športových áut až po každodenne používané vozidlá – najlepšiu ochranu motora a jeho výkon, spoločnosť pokračuje v investovaní do jedného z najväčších vynálezov za posledných sto rokov, značky Mobil 1.

* Výrok Billa Maxwella je citovaný z rozhovoru na stránke Mobil 1.